طب سوزنی

طب سوزنی چیست؟

طب سوزنی یک سیستم درمانی باستانی است که به عنوان بخشی از طب سنتی چین، ژاپن و سایر کشورهای شرقی توسعه یافته است. گسترش آن به غرب نسبتاً آهسته اما پیوسته بوده است، و در سال‌های اخیر طب سوزنی در طب غربی، به ویژه در تسکین درد، مقبولیت فزاینده‌ای پیدا کرده است.

تئوری پشت طب سوزنی این است که تحریک نواحی خاص روی پوست بر عملکرد اندام های خاصی از بدن تأثیر می گذارد. شیوه‌های فعلی به یک سیستم پزشکی تبدیل شده‌اند که هدف آن بازیابی و حفظ سلامتی با وارد کردن سوزن‌های ظریف در نقاطی درست در زیر سطح پوست است. این نقاط در مکان های بسیار مشخصی قرار دارند و بر روی کانال های انرژی خاصی قرار دارند که به آنها مریدین می گویند.

نقاط طب سوزنی را می توان به روش های مختلفی تحریک کرد، از جمله:

 • قرار دادن سوزن یا سوزن ها همچنین می توانند با جریان الکتریکی کوچک تحریک شوند (الکترو-طب سوزنی).
 • گرم شدن با یک گیاه دود کننده؛
 • فشار دستی به تنهایی (طب فشاری)؛
 • مکش با استفاده از فنجان های شیشه ای یا پلاستیکی که خلاء را روی پوست اعمال می کنند (حجامت). و
 • لیزر (معمولا در کودکان استفاده می شود).

توصیه می شود، ارائه دهندگان طب سوزنی با پوشیدن  اسکراب آستین بلند ما، زیبایی را به چشمان مراجعه کننده هدیه دهند.

 

طب سوزنی چگونه کار می کند؟

طب سوزنی تنها بخشی از سیستم گسترده‌تر درمانی است که به عنوان طب سنتی چینی شناخته می‌شود که بر مفهوم جریان انرژی در بدن به نام چی استوار است. این انرژی از طریق چندین مسیر اصلی انرژی به نام مریدین در بدن گردش می کند. تصور می شود که هر یک از این مسیرها یا کانال ها به یک اندام داخلی مرتبط هستند. اعتقاد بر این است که اگر این جریان انرژی مسدود شود، عدم تعادل رخ می دهد که به نوبه خود منجر به مشکلات سلامتی می شود.

این بلوک در جریان انرژی را می توان با وارد کردن سوزن های طب سوزنی در نقاط خاص طب سوزنی در امتداد نصف النهارها پاک کرد. هنگامی که سوزن ها روی نقاط قرار می گیرند، عملکرد اندام تحریک می شود. صدها نقطه طب سوزنی در سیستم نصف النهار وجود دارد.

بیشتر بخوانید: قیمت روپوش سفید آزمایشگاهی

درمان‌های طب سوزنی و طب فشاری (تحریک نقاط با انگشتان و دست‌ها) با هدف رفع انسداد مریدین‌ها، کاهش تنش عضلانی و تحریک انرژی و جریان خون انجام می‌شود تا مکانیسم‌های درمانی طبیعی بدن تنظیم شود و تعادل در بدن ایجاد شود.

درمان طب سوزنی

هنگامی که بیمار برای اولین بار ویزیت می شود، پزشک یک شرح حال کامل می گیرد و سپس ممکن است یک رویکرد کاملاً چینی برای معاینه پزشکی یا ممکن است ترکیبی از تکنیک های شرقی و غربی استفاده کند. لمس یا آزمایش مریدین ها اغلب قبل از وارد کردن سوزن انجام می شود.

هنگامی که سوزن طب سوزنی وارد می شود، ممکن است یک درد خفیف، مبهم، سوزن سوزن شدن یا حس الکتریکی احساس شود که به آن احساس “De Qi” می گویند و این نشان دهنده دسترسی به Qi است. هنگامی که سوزن در جای خود قرار گرفت، هیچ ناراحتی دیگری نباید احساس شود. در واقع، اغلب گاهی اوقات یک حس سوزن سوزن شدن دلپذیر یا احساس گرما در طول نصف النهارها تجربه می شود.

بیشتر بخوانید:  لباس بیمار نخی

سوزن ها معمولاً بین 10 تا 30 دقیقه بسته به شرایطی که درمان می شوند، در جای خود باقی می مانند. برداشتن سوزن‌ها معمولاً هیچ ناراحتی ایجاد نمی‌کند و به ندرت خونریزی بسیار جزئی از محل وارد کردن آن وجود دارد.

سوزن وارد شده نیز ممکن است با چرخاندن دستی سوزن یا حرارت دادن با موکساستیک برای افزایش اثر تحریک شود. سوزن ها همچنین می توانند با استفاده از فرکانس ها و شدت های مختلف به صورت الکتریکی تحریک شوند.

برخی از بیماران ممکن است تنها به یک یا 2 درمان نیاز داشته باشند، اما برخی دیگر ممکن است برای رسیدن به نتیجه موفقیت آمیز به جلسات متعدد نیاز داشته باشند.

طب سوزنی برای چه مواردی استفاده می شود؟

به طور سنتی، پزشکان طب سوزنی تعداد زیادی از بیماری های مختلف را درمان می کنند. با این حال، درایران، استفاده اولیه اغلب برای کاهش درد است، اما کاربردهای درمانی آن به تدریج در حال گسترش است. امروزه می توان از طب سوزنی در درمان اعتیاد، کنترل وزن و بهبودی پس از جراحی یا اثرات سکته استفاده کرد.

برخی از شرایط رایج که ممکن است با موفقیت با طب سوزنی درمان یا تسکین یابد عبارتند از:

 • سردرد و میگرن؛
 • اضطراب، افسردگی، تنش عصبی، استرس؛
 • اعتیادهایی مانند سیگار کشیدن و اعتیاد به الکل؛
 • بیخوابی؛
 • مشکلات گوارشی مانند سوء هاضمه، نفخ، اسهال، یبوست؛
 • مشکلات روده مانند کولیت و هموروئید؛بیشتر بخوانید: کلاه اسکراب دندانپزشکی
 • مشکلات کبد و کیسه صفرا؛
 • حالت تهوع و استفراغ ناشی از شیمی درمانی؛
 • مشکلات کلیه و مثانه؛
 • مشکلات تنفسی مانند بیماری های آسم، برونشیت، لوزه ها، سینوزیت، گلودرد، گوش درد، سرماخوردگی و آنفولانزا؛
 • بیماری های پوستی مانند آکنه، اگزما یا پسوریازیس؛
 • مشکلات عضلانی از جمله آسیب های ورزشی، گرفتگی، کشیدگی و رگ به رگ شدن؛
 • شرایط آرتریت شامل درد عمومی آرتریت، سیاتیک، بورسیت، تاندونیت، نقرس؛ و
 • دندان درد، مشکلات لثه و زخم دهان.

سوزن های طب سوزنی

انواع مختلفی از سوزن های طب سوزنی وجود دارد.امروزه رایج ترین سوزن مورد استفاده، سوزن رشته ای فلزی (نخ مانند) است که از فولاد ضد زنگ ساخته شده است. خیلی مواقع از سوزن های نقره ای یا طلایی استفاده می شود.

بیشتر بخوانید: قیمت کاور دست پلاستیکی

سوزن‌های طب سوزنی در اندازه‌ها (قطر) و طول‌های مختلف برای استفاده در نواحی مختلف بدن که قرار است در آن قرار داده شوند، وجود دارد. سوزن‌هایی که امروزه استفاده می‌شوند اغلب بسیار ظریف هستند، قطر آنها از 0.12 میلی‌متر تا 0.35 میلی‌متر متغیر است.

آیا سوزن های طب سوزنی ایمن هستند؟

اکثر سوزن‌هایی که امروزه در ایران. استفاده می‌شوند، از نوع پیش استریل‌شده، یک‌بار مصرف، یکبار مصرف هستند. آنها در شرایط استریل در بسته های تاول پشتی فویل با لوله های راهنمای پلاستیکی تولید و بسته بندی می شوند.

سوزن ها چه مدت در داخل باقی می مانند؟

سوزن های طب سوزنی را می توان برای هر مدت زمانی بین چند ثانیه تا نیم ساعت یا بیشتر گذاشت. متخصص طب سوزنی ممکن است در این مدت سوزن ها را بچرخاند یا به آرامی تکان دهد. برخی از سوزن های تخصصی بسیار کوچک و کوتاه را می توان برای چند روز داخل آن گذاشت.

سوزن های تخصصی طب سوزنی

به غیر از سوزن های رشته ای، تعدادی از انواع سوزن های تخصصی وجود دارد که ممکن است برای شرایط خاص مورد استفاده قرار گیرند. در اینجا چند نوع سوزن تخصصی آورده شده است.

سوزن سه لبه

این یک سوزن ضخیم با دسته گرد و بدنه مثلثی شکل و نوک بسیار تیز است. شبیه لنس است. سوزن سه لبه برای سوراخ کردن نقاط خاص طب سوزنی با هدف برداشتن چند قطره خون استفاده می شود.

بیشتر بخوانید: خرید روتختی یکبار مصرف

 

 

سوزن شکوفه آلو

این سوزن هفت ستاره نیز نامیده می شود و در واقع مجموعه ای از هفت سوزن رشته ای است که به شکل گل در کنار هم قرار گرفته اند و مانند سر چکش به دسته ای بلند متصل شده اند. دسته اغلب انعطاف پذیر است. برخی از انواع یکبار مصرف هستند، برخی دیگر دارای سر قابل جدا شدن برای استریل کردن هستند. سوزن زدن با ضربه زدن آرام و سریع سوزن ها روی پوست انجام می شود. سوزن شکوفه آلو را می توان در امتداد یک کانال یا در نقاط خاصی ضربه زد.

 

 

سوزن های داخل پوستی

اینها سوزن های بسیار نازک و بسیار کوتاهی هستند که در نقاط خاص، اغلب گوش ها (طب سوزنی گوش) استفاده می شوند. این سوزن ها تا عمق بسیار کم در پوست (1-3 میلی متر) قرار می گیرند و در جای خود باقی می مانند و با نوار ضد آب پوشانده می شوند. آنها اغلب برای درمان دردهای مزمن و اعتیاد استفاده می شوند.

بیشتر بخوانید: دوخت لباس یکبار مصرف بیمارستانی

 

 

سوزن فشار دهید

اینها در درمان هایی استفاده می شوند که در آن سوزن ها باید برای مدت طولانی (معمولاً یک تا 3 روز) بماند زیرا تحریک طولانی مدت یک نقطه مورد نیاز است. آنها سوزن‌های بسیار کوچکی هستند (طول ۱ تا ۳ میلی‌متر) که بر روی نقطه فشار داده می‌شوند و با یک چسب کوچک و استریل جراحی در جای خود نگه داشته می‌شوند. در پایه سوزن، فلز یک حلقه مارپیچی را تشکیل می دهد و مانع از فشار بیش از حد سوزن به داخل بدن می شود. آنها اغلب برای طب سوزنی گوش خارجی استفاده می شوند. اگر با سوزن‌های ثابت درمان می‌شوید، باید مراقب باشید که خاک زیر یا اطراف نوار جمع نشود.