چگونه بهترین دستکش های پزشکی یکبار مصرف مناسب را انتخاب کنیم

دستکش ای پزشکی یکی از ابزار الزامی و مهم کادر درمان می باشد، وجود آن از خطر جلئگیری می کند و نبود آن خطرناک است. این ویژگی ها در لباس پرسنل بیمارستان نیز وجود دارد.

دستکش پزشکی چه هدفی را دنبال می کند؟

دندانپزشکی یک حرفه پرخطر است. این احتمال وجود دارد که پزشکان و بیماران در معرض تهدیدهای نادیده قرار گیرند. بنابراین، اقدامات ایمنی با هدف کاهش این احتمالات، کارکنان پزشکی را تشویق می‌کند که دائماً از دستکش‌های یکبار مصرف به عنوان بخشی از کارهای روزمره خود استفاده کنند.بنابراین از اسکراب دندانپزشکی استفاده کنید تا از خطر جلوگیری کنید.

این یک واقعیت غیرقابل انکار است که دستکش های پزشکی در برابر مواد شیمیایی و میکروب های خطرناک محافظت می کنند. علاوه بر این، انواع دستکش های پزشکی ساخته شده از پلیمرهای مختلف دارای خواص ویژه برای اهداف خاص هستند. از این رو، تعیین اینکه چه نوع دستکش پزشکی باید در کلینیک دندانپزشکی شما استفاده شود، باید بخشی ضروری از روند کاهش خطر باشد.

 

 

انواع مختلف دستکش چیست؟

انواع مختلفی از دستکش های پزشکی یکبار مصرف وجود دارد که دارای سطوح مختلف حفاظت، راحتی و دوام هستند. در زمینه پزشکی، دستکش های پر استفاده از لاتکس، نیتریل یا کلروپرن ساخته می شوند. حتی دستکش های پزشکی وجود دارد که از وینیل ساخته شده اند. با این حال، از آنجایی که آنها بیشتر گزینه آخرین راه حل برای عمل پزشکی هستند، این مقاله به جزئیات زیادی در مورد آن نوع دستکش یکبار مصرف نمی پردازد. قبل از خواندن ادامه مطلب کاور کفش پارچه ای را بخوانید.

1) دستکش کلروپرن

این نوع دستکش یکبار مصرف از یک ماده مصنوعی لاستیکی که با نام تجاری ثبت شده نئوپرن شناخته می شود، تهیه می شود.

این دستکش ها از نظر مقاومت در برابر سوراخ شدن و محافظت در برابر خطرات در طول درمان شبیه دستکش های ساخته شده از نیتریل هستند. با این حال، ساختار مولکولی به ساختار لاتکس لاستیکی طبیعی نزدیک‌تر است و مانند دستکش‌های یکبار مصرف از نوع لاتکس، راحتی و دوام را فراهم می‌کند. مانند لباس یکبار مصرف ام آر آی که کار را برای بیماران آسان کرده است.

دستکش های کلروپرن حاوی پروتئین های موجود در دستکش های لاتکس نیستند که اغلب باعث ایجاد واکنش های آلرژیک می شوند. و در حالی که دستکش‌های کلروپرن معمولاً گران‌تر از انواع لاتکس هستند، اما همچنان مقرون به صرفه‌تر از همتایان نیتریلی خود هستند.

 

 

2) دستکش لاتکس

این نوع دستکش یکبار مصرف از ماده ای می آید که در درختان لاستیکی بالغ یافت می شود. توانایی آن در تناسب کامل با دست کاربر و در عین حال امکان حساسیت دقیق و لمسی بالا، دستکش‌های ساخته شده از لاتکس را به گزینه‌ای یکبار مصرف در صنایع تبدیل می‌کند.

دستکش های لاتکس بالاترین سطح محافظت را در برابر ویروس ها و باکتری ها ارائه می دهند. با این حال، در برابر مواد شیمیایی، در مقایسه با سایر انواع دستکش، مانع ضعیف تری دارد.

دستکش های لاتکس ارزان تر از بسیاری از جایگزین های موجود در بازار هستند. با وجود این واقعیت و مزایای راحتی و محافظت، دستکش های لاتکس می توانند باعث ایجاد حساسیت به لاتکس در برخی از کاربران شوند. در نتیجه، این اشکال برخی از دفاتر را مجبور کرده است که دستکش یکبار مصرف کلروپرن یا نیتریل را به عنوان جایگزین انتخاب کنند.

بیشتر بخوانید: قیمت روتختی یکبار مصرف رولی

3) دستکش نیتریل

دستکش های نیتریل که اغلب به عنوان “درجه پزشکی” شناخته می شوند از لاستیک مصنوعی ساخته شده اند.

دستکش های نیتریل و ساق دست نایلونی از نظر سوراخ شدن و مقاومت شیمیایی و همچنین محافظت در برابر ویروس ها نسبت به انواع دیگر برتری دارند.

بسیاری دستکش های یکبار مصرف نیتریل را بهترین جایگزین برای دستکش های لاتکس می دانند. آنها از نظر دوام و ماندگاری طولانی قوی ترین گزینه هستند، در حالی که به طور قابل توجهی احتمال آلرژی ناشی از دستکش های لاتکس را کاهش می دهند.

گزینه های دستکش اضافی

انواع مختلفی از دستکش های یکبار مصرف جایگزین وجود دارد که بسیاری از آنها با مشخصات اضافی ارائه می شوند که به کاربران امکان محافظت بیشتر را می دهد. با این حال، افزودن عناصر اضافی به ترکیب معمولی دستکش‌ها در مقایسه با گزینه‌های استاندارد گران‌تر است. در زیر انواع مختلف گزینه های دستکش به همراه همتایان آنها آورده شده است.

1) دستکش پودری و دستکش بدون پودر:

پوشیدن دستکش های پودری راحت تر است. با این حال، آنها تمایل به آشفتگی دارند. در همین حال، فقدان باقی مانده در دستکش‌های بدون پودر، احتمال واکنش آلرژیک را کاهش می‌دهد، اما پوشیدن آن کمی بیشتر طول می‌کشد.

2) دستکش کلردار و دستکش غیر کلر:

در زیر گزینه دستکش بدون پودر، کاربران می توانند از مزایای کلردار یا غیر کلر دستکش یکبار مصرف استفاده کنند. این نوع، همانطور که از نامش پیداست، به جای پودر معمولی، با کلر درمان می شود و در نتیجه دستکش های بدون پودر با تمام مزایای یک دستکش پودری تولید می شود. مضرات دستکش‌های کلردار، ماندگاری کوتاه‌تر آن‌ها است که در صورت قرار گرفتن در معرض گرما فقط یک سال یا کمتر دوام می‌آورد.

در همین حال، دستکش های بدون کلر بیشتر شبیه دستکش های معاینه معمولی هستند اما بوی کلر ندارند. از سوی دیگر، پوشش ژل و سیلیکونی که این نوع دستکش را تشکیل می‌دهد، نسبت به نمونه کلردار خود، بیشتر مستعد ایجاد حساسیت است.

بیشتر بخوانید: تولیدی لباس یکبار مصرف بیمارستانی

3) دستکش معاینه و دستکش جراحی:

این دستکش ها درجه پزشکی هستند و به طور کلی برای روش های واقعی استفاده می شوند. هدف خاص آنها مستلزم آن است که این دستکش ها تحت یک فرآیند استریلیزاسیون قرار گیرند که خطر آلودگی متقابل را کاهش می دهد. تنها تفاوت بین دستکش های معاینه و دستکش های جراحی این است که دستکش با کیفیت بالاتری است که اندازه دقیق تر و حساسیت لمسی بالاتری را ارائه می دهد.

گزینه های دستکش یکبار مصرف بیشتر

همچنین دستکش هایی وجود دارند که برای کارهای خاص تر و همچنین افزایش راحتی محافظت می کنند:

  • دستکش شیمی درمانی: یک گزینه دستکشی که در حین استفاده از داروهای خاص شیمی درمانی محافظت می کند.
  • دستکش با آلوئه ورا: هنگام استفاده از دستکش، دست ها را مرطوب می کند.
  • دستکش با بلغور جو دوسر: این گزینه دستکش به پیشگیری و محافظت از خشکی پوست کمک می کند.

بیشتر بخوانید: گان شیردهی

بهترین گزینه دستکش کدام است؟

هیچ پاسخ واقعی برای اینکه کدام گزینه دستکش بهتر است وجود ندارد. همه گزینه‌های بالا برای کاربران، رویه‌ها و ترجیحات خاص طراحی شده‌اند. خریدارانی که برای اولین بار خریداری می کنند باید دفعات استفاده و حساسیت آنها به آلرژی را به دقت در نظر بگیرند. در نهایت، بهترین تصمیم این است که حداقل یکی از انواع دستکش‌ها در صورت لزوم در دسترس باشد.

اگر می‌خواهید اطلاعات عمیق‌تری داشته باشید یا نیاز به خرید دستکش‌های پزشکی یکبار مصرف دارید، با ما تماس بگیرید تا بهترین گزینه موجود برای مطب خود را پیدا کنید.